Saturday, 22 June 2013

RPH MINGGU 25 (17-21/6/2013)

             RPH MINGGU 25 ( 17-21/6/13 )
Mata pelajaran
Pemulihan Bahasa Malaysia (PBM)
Tarikh / Hari
17/6/2013 (Isnin)
Kelas / Masa
4K6 / 7.05-8.15 am
Tajuk
Pengetahuan Dan Kemahiran Bahasa
Objektif
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
  1. Mengetahui menukar ayat dalam bentuk perbualan kepada cakap pindah
Kaedah / Aktiviti
Penerangan, tunjuk ajar, soal jawab dan latihan
Sistem Bahasa
Ayat : Cakap pindah
Penyerapan
Ilmu : Mengetahui cara menukar ayat perbualan kepada cakap pindah
Nilai : Rajin berusaha

Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 4 Bahasa Malaysia
Buku teks bahasa Malaysia Tingkatan 4
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan lancar dan berjaya mencapai objektif. Namun pelajar masih perlu bimbingan guru untuk membuat latihan yang diberikan. Penguasaan pelajar masih di tahap sederhana.






Mata pelajaran
Pemulihan Bahasa Malaysia (PBM)
Tarikh / Hari
17/6/2013 (Isnin)
Kelas / Masa
5K9 / 9.45-10.55 am
Tajuk
Pengetahuan dan Kemahiran Bahasa
Objektif
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
1.            Mengenalpasti kata, istilah dan tatabahasa yang betul
Kaedah / Aktiviti
Pergi ke perpustakaan SMK Serian dan mengarahkan pelajar untuk membaca sebuah buku setiap seorang dan kenalpasti / senaraikan  kata,istilah dan tatabahasa yang tidak diketahui maknanya kemudian mencari makna bagi setiap perkataan tersebut.
Sistem Bahasa
Kata, Istilah, Tatabahasa
Penyerapan
Ilmu : Mengetahui penggunaan kata, istilah dan tatabahasa dengan betul
Nilai : Rajin berusaha dan tidak berputus asa
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 5 Bahasa Malaysia
Buku teks bahasa Malaysia Tingkatan 5
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan lancar. Pelajar diberi kelonggaran untuk memilih buku yang diminati mereka untuk dibaca dalam Bahasa Malaysia. Objektif pembelajaran berjaya dicapai.






Mata pelajaran
Pemulihan Bahasa Malaysia (PBM)
Tarikh / Hari
17/6/2013 (Isnin)
Kelas / Masa
4K9/ 11.30 -12.40 pm
Tajuk
Pengetahuan Dan Kemahiran Bahasa
Objektif
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
  1. Mengetahui menukar ayat dalam bentuk perbualan kepada cakap pindah
Kaedah / Aktiviti
Penerangan, tunjuk ajar, soal jawab dan latihan
Sistem Bahasa
Ayat : Cakap pindah
Penyerapan
Ilmu : Mengetahui cara menukar ayat perbualan kepada cakap pindah
Nilai : Rajin berusaha

Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 4 Bahasa Malaysia
Buku teks bahasa Malaysia Tingkatan 4
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran berjaya mencapai objektif. Namun disiplin pelajar yang kurang memuaskan menyebabkan P&P sedikit terganggu. Penguasaan pelajar agak lemah dan perlu bimbingan guru untuk melengkapkan latihan.





          

Mata pelajaran
Pemulihan Bahasa Malaysia (PBM)
Tarikh / Hari
18/6/2013 (Selasa)
Kelas / Masa
4K8 / 7.05-8.15 am
Tajuk
Pengetahuan Dan Kemahiran Bahasa
Objektif
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
  1. Mengetahui cara menukar ayat biasa kepada ayat bersusunan songsang
  2. Memahami cara menyambung ayat menggunakan kata hubung
Kaedah / Aktiviti
Penerangan, tunjuk ajar, soal jawab dan latihan
Sistem Bahasa
Ayat : Menukar Ayat dan Menyambung Ayat
Penyerapan
Ilmu : Mengetahui cara menukar ayat dan menyambung ayat  
Nilai : Berdisiplin

Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 4 Bahasa Malaysia
Buku teks Bahasa Malaysia Tingkatan 4
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar. Pelajar dapat membuat latihan yang diberikan dengan baik namun masih perlu bimbingan guru. Objektif pembelajaran berjalan lancar.






Tajuk
Pengetahuan dan Kemahiran Bahasa
Mata Pelajaran
Pendidikan Moral
Tarikh / Hari
18/6/2013 (Selasa)
Kelas / Masa
4K10/ 8.15-9.25 am
Tajuk
Unit 12: Kesederhanaan Cerminan Kemuliaan

Objektif
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
1.       Menyatakan kepentingan nilai kesederhanaan sebagai sikap yang mulia dalam kehidupan.
2.       Mengamalkan sikap sederhana dalam membuat keputusan
3.       Mengamalkan sikap berjimat cermat dalam perbelanjaan mengikut kemampuan diri
4.       Menerapkan nilai kesederhanaan dalam tingkah laku, pertuturan dan pemikiran seperti yang dituntut oleh agama.
Kaedah / Aktiviti
Penerangan, tunjuk ajar, soal jawab dan latihan
KBKK
Menjana Idea
Nilai

Rajin berusaha dan bersungguh-sungguh

Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Teks Pendidikan Moral Tingkatan 4
Buku rujukan Pendidikan Moral Tingkatan 4

Refleksi
Proses P&P berjalan lancar namun objektif P&P kurang tercapai kerana kebanyakan pelajar tidak dapat membuat latihan yang diberikan dengan baik. Bimbingan perlu diberikan lagi kerana aras pelajar agak rendah.






Mata pelajaran
Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan (PSK)
Tarikh / Hari
18/6/2013 (Selasa)
Kelas / Masa
5K6/ 10.55-12.05 pm
Tema
Tema 3: Hidup Bermasyarakat

Tajuk
Unit 4: Sumbangan Terhadap Pembangunan Masyarakat Melalui Penglibatan AKtif Dalam Aktiviti Kemasyarakatan
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
1.       Menerangkan kepentingan hidup bermasyarakat
2.       Menerangkan kepentingan penglibatan individu, agensi kerajaan dan badan bukan kerajaan dalam aktiviti kemasyarakatan
3.       Bersedia memberi sumbangan kemasyarakatan pada setiap masa
4.       Menghargai kepentingan hidup bermasyarakat
Aktiviti Pembelajaran
Penerangan, tunjuk ajar, soal jawab, nota ringkas
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Teks PSK Tingkatan 5
Buku rujukan PSK Tingkatan 5

Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar dan pelajar memberi perhatian semasa P&P dan memberi respon yang baik semasa perbincangan dibuat. Objektif pembelajaran juga berjaya dicapai.




       

Mata pelajaran
Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan (PSK)
Tarikh / Hari
19/6/2013 (Rabu)
Kelas / Masa
5K8/ 8.15-9.25 am
Tema
Tema 4: Warisan Kepelbagaian Budaya Malaysia
Tajuk
Unit 5: Sumbangan Pelbagai Pihak Terhadap Pengekalan Warisan Budaya Malaysia
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
1.       Menjelaskan kepentingan mengekalkan warisan budaya Malaysia
2.       Menghuraikan sumbangan individu terhadap pengekalan warisan  budaya Malaysia
3.       Menyertai sebarang bentuk aktiviti warisan budaya yang dianjurkan oleh pelbagai pihak
4.       Bangga akan keunikan warisan budaya Malaysia
Aktiviti Pembelajaran
Penerangan, tunjuk ajar, soal jawab dan nota
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Teks PSK Tingkatan 5
Buku rujukan PSK Tingkatan 5

Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar dan lebih kepada penerangan nota yang diberikan oleh guru. Pelajar memberi kerjasama semasa P&P dan objektif pembelajaran juga tercapai.  






Mata pelajaran
Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan (PSK)
Tarikh / Hari
19/6/2013 (Rabu)
Kelas / Masa
4K1/ 9.45-10.55 am
Tema
Tema 3: Hidup Bermasyarakat
Tajuk
Unit 4: Kepekaan dan Tindakan Terhadap Isu dan Masalah Sosial Dalam Masyarakat
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
1.       Mengenalpasti isu dan masalah sosial yang wujud dalam msyarakat.
2.       Menyenaraikan faktor yang menyebabkan wujudnya isu dan masalah sosial dalam masyarakat.
3.       Menyenaraikan akibat daripada masalah sosial dalam masyarakat.
4.       Mengambil tindakan yang wajar untuk menangani isu dan masalah sosial
5.       Peka terhadap isu dan masalah sosial dalam masyarakat
Aktiviti Pembelajaran
Penerangan, tunjuk ajar, soal jawab dan nota
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Teks PSK Tingkatan 4
Buku rujukan PSK Tingkatan 4
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar dan lebih kepada perbincangan isu dan masalah sosial seperti penyalahgunaan dadah, pergaulan bebas, penderaan, vandalisme, dan sebagainya. Pelajar memberi respon yang baik semasa P&P dijalankan.






Mata Pelajaran
Pendidikan Moral
Tarikh / Hari
20/6/2013 (Khamis)
Kelas / Masa
4K10/ 9.45-10.55 am
Tajuk
Bab 2: Nilai Berkaitan Dengan Kekeluargaan
Unit 13: Mereka Mengasihi, Kita Menyayangi
Objektif
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
1.       Menghargai jasa ibu bapa yang telah membesarkan mereka.
2.       Menunjukkan perasaan kasih sayang terhadap keluarga.
3.       Meramal kesan sikap golongan muda tidak menghormati golongan tua terhadap sesebuah keluarga.
4.       Keluarga harmoni akan memberi kebaikan kepada anggota keluarga dan masyarakat.
Kaedah / Aktiviti
Penerangan, tunjuk ajar, soal jawab dan nota
KBKK
Meramal
Nilai
Menghargai keluarga
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Teks Pendidikan Moral Tingkatan 4
Buku rujukan Pendidikan Moral Tingkatan 4
Refleksi
Proses P&P berjalan lancar dan lebih kepada penerangan nota yang diberikan. Objektif pembelajaran kurang tercapai kerana kurang perhatian dan respon daripada pelajar. Guru perlu mencari alternatif / aktiviti yang menarik supaya pelajar tidak bosan berada dalam kelas.





Mata pelajaran
Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan (PSK)
Tarikh / Hari
20/6/2013 (Khamis)
Kelas / Masa
5S2/ 11.30-12.40 pm
Tema
Tema 4: Warisan Kepelbagaian Budaya Malaysia
Tajuk
Unit 6:  Mempromosikan Warisan Budaya Malaysia Di Dalam dan Di Luar Negara
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
1.       Menerangkan cara-cara mempromosikan warisan budaya Malaysia di dalam dan di luar negara
2.       Melibatkan diri dalam mempromosikan warisan budaya Malaysia
3.       Menghargai segala usaha mempromosikan warisan budaya Malaysia
Aktiviti Pembelajaran
Penerangan, tunjuk ajar, soal jawab dan nota
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Teks PSK Tingkatan 5
Buku rujukan PSK Tingkatan 5

Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana ada sambutan Hari Gawai peringkat sekolah.




           
Mata pelajaran
Pemulihan Bahasa Malaysia (PBM)
Tarikh / Hari
21/6/2013 (Jumaat)
Kelas / Masa
4K4 / 7.05-8.15 am
Tajuk
Pengetahuan Dan Kemahiran Bahasa
Objektif
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
  1. Mengetahui cara menukar ayat biasa kepada ayat bersusunan songsang
  2. Memahami cara menyambung ayat menggunakan kata hubung
Kaedah / Aktiviti
Penerangan, tunjuk ajar, soal jawab dan latihan
Sistem Bahasa
Ayat : Menukar Ayat dan Menyambung Ayat
Penyerapan
Ilmu : Mengetahui cara menukar ayat dan menyambung ayat
Nilai : Rajin berusaha

Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 4 Bahasa Malaysia
Buku teks bahasa Malaysia Tingkatan 4
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan lancar. Pelajar dapat membuat latihan yang diberikan dengan baik. Pelajar memberikan perhatian semasa P&P. Objektif P&P juga berjaya dicapai.