Thursday, 29 August 2013

RPH MINGGU 35 (26-30/8/2013)

Mata pelajaran
Sejarah
Tarikh / Hari
26/8/2013 (Isnin)
Kelas
4K6
Masa
7.05-8.15 am
Bil. Pelajar
 40  Orang
Tajuk
Latihan ulangkaji untuk Bab 7
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar diharap dapat:
  1.  Ulangkaji Bab 7 sebelum meneruskan Bab 8 dengan lebih lanjut






Kaedah / Aktiviti

Latihan ulangkaji

Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 4 Sejarah
Buku teks Tingkatan 4 Sejarah
Latihan  
KBKK
Menjana Idea  
Nilai / Unsur Tingkahlaku Patriotisme
Berusaha gigih
Istilah / Konsep
Pengaruh, baitulmal, zakat, tulisan jawi, seni khat
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan lancar dan lebih kepada latihan ulangkaji. Pelajar dapat membuat latihan yang diberikan dengan baik berpandukan nota yang diberikan.








Mata pelajaran
Sejarah
Tarikh / Hari
26/8/2013 (Isnin)
Kelas
4 MPV
Masa
10.55 -12.05 pm
Bil. Pelajar
 24  Orang
Tajuk
Bab 7: Islam Di Asia Tenggara
·         Penyebaran Islam Di Asia Tenggara  
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar diharap dapat:
  1. Menyatakan teori kedatangan Islam dari China dan India
  2. Menjelaskan cara penyebaran Islam ke Asia Tenggara
  3. Meramalkan jika Islam tidak tersebar ke Asia Tenggara

Kaedah / Aktiviti
Penerangan
Perbincangan
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku teks Sejarah Tingkatan 4
Buku rujukan Sejarah Tingkatan 4
Nota edaran
KBKK
Membuat perbandingan  
Nilai / Unsur Tingkahlaku Patriotisme
Berusaha gigih dan tidak berputus asa
Istilah / Konsep
Mubaligh, perkahwinan siasah, pusat kebudayaan  
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan lancar.  Pelajar memberikan kerjasama yang baik semasa P&P dan berjaya mencapai objektif.







Mata pelajaran
Sejarah
Tarikh / Hari
27/8/2013 (Selasa)
Kelas
4K6
Masa
7.05-8.15 am
Bil. Pelajar
40 Orang
Tajuk
Bab 8: Pembaharuan dan Pengaruh Islam Di Malaysia Sebelum Kedatangan Barat
 ● Kesan Kedatangan Islam Terhadap ekonomi
- perdagangan, mata wang, percukaian
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar diharap dapat:
1.       Menyatakan kesan kedatangan Islam terhadap ekonomi
2.       Menjelaskan kesan kedatangan Islam dari aspek perdagangan, mata wang dan percukaian
3.       Membandingkan keadaan ekonomi sebelum dan selepas kedatangan Islam

Kaedah / Aktiviti

-          Penerangan
-          Perbincangan


Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku teks Sejarah Tingkatan 4
Buku rujukan Sejarah Tingkatan 4
Nota edaran  
KBKK
Membuat perbandingan
Nilai / Unsur Tingkahlaku Patriotisme
Berusaha gigih dan tidak berputus asa  
Istilah / Konsep
Perdagangan, laksamana, syahbandar, mata wang, percukaian, riba, cukai tetap, baitulmal
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan lancar. Objektif P&P juga dapat dicapai walaupun pelajar agak pasif sewaktu P&P.






Mata Pelajaran
Pendidikan Moral
Tarikh / Hari
27/8/2013 (Selasa)
Kelas / Masa
4K10/ 8.15 - 9.25 am
Tajuk
Bab 5 : Nilai Berkaitan Dengan Hak Asasi Manusia
Unit  27 : Keistimewaan Yang Menyerlah
Objektif








Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
1.       Menyatakan cara menghormati dan melindungi hak golongan kurang upaya (OKU)
2.       Menunjukkan cara mengiktiraf sumbangan golongan OKU
3.       Menjelaskan hak-hak golongan OKU
4.       Menjelaskan usaha kerajaan dalam menyokong OKU untuk berdikari
5.       Memberi sokongan moral atau menjaga perasaan golongan OKU
Kaedah / Aktiviti
Penerangan, tunjuk ajar, soal jawab dan nota ringkas dan latihan
KBKK
Membuat huraian /  penjelasan
Nilai

Menghormati hak golongan kurang berupaya  
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Teks Pendidikan Moral Tingkatan 4
Buku rujukan Pendidikan Moral Tingkatan 4
Nota edaran
Refleksi
Proses P&P berjalan lancar. Objektif P&P juga tercapai walaupun pelajar agak pasif namun masih memberikan perhatian.






Mata pelajaran
Sejarah
Tarikh / Hari
27/8/2013 (Selasa)
Kelas
4 MPV
Masa
10.55 - 11.30 am
Bil. Pelajar
 24 Orang
Tajuk
Bab 7: Islam Di Asia Tenggara
-          Pengaruh Islam Di Asia Tenggara
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar diharap dapat:
  1. Mengatakan pengaruh Islam di Asia Tengara
  2. Menjelaskan pengaruh Islam di Asia Tenggara  dari pelbagai aspek
  3. Membandingkan pengaruh agama sebelum dan selepas kedatangan Islam di Asia Tenggara
Kaedah / Aktiviti
●Perbincangan
●Penerangan
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 4 Sejarah
Buku teks Tingkatan 4 Sejarah
Nota edaran
KBKK
Membuat perbandingan
Nilai / Unsur Tingkahlaku Patriotisme
Berusaha gigih dalam segala bidang
Istilah / Konsep
Pengaruh, tulisan jawi, masijid, keseniaan, cara hidup, baitulmal, zakat
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan lancar. Pelajar memberi perhatian yang baik semasa P&P dan objektif berjaya dicapai.






          
Mata pelajaran
Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan (PSK)
Tarikh / Hari
28/8/2013 (Rabu)
Kelas / Masa
5K8/ 8.15-9.25 am
Tema
Tema 6: Cabaran Masa Depan  
Tajuk
 Unit 8 : Menjana Pembangunan Negara
Aktiviti 8A: Politik Menjana Pembangunan Negara
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
1.       Menerangkan faktor-faktor yang boleh menjana pembangunan negara
2.       Menerangkan faktor politik yang menjana pembangunan negara
3.       Menjelaskan sumbangan yang boleh diberikan untuk menjana pembangunan negara dalam bidang politik
4.       Menghayati kerjasama dalam menjana pembangunan negara
Aktiviti Pembelajaran
Penerangan, soal jawab dan nota

Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Teks PSK Tingkatan 5
Buku rujukan PSK Tingkatan 5
Refleksi
Proses P&P hari ini ditangguhkan kerana pelajar Tingkatan 5K8 terlibat dengan Peperiksaan Percubaan SPM 2013, subjek Sejarah Kertas 1.






Mata pelajaran
Sejarah 
Tarikh / Hari
28/8/2013 (Rabu)
Kelas
4S2
Masa
10.55-11.30 am
Bil. Pelajar
   Orang
Tajuk
Bab 6: Pembentukan Kerajaan Islam dan Sumbangannya
Ø  Faktor penyebaran Islam ke Eropah

Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar diharap dapat:
  1. Menyatakan faktor-faktor penyebaran Islam ke Eropah
  2. Menjelaskan faktor penyebaran Islam ke Eropah
  3. Meramalkan keadaan di Eropah jika Islam tidak tersebar ke Eropah
Kaedah / Aktiviti
●Perbincangan
●Nota edaran
●Penerangan

Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 4 Sejarah
Buku teks Tingkatan 4 Sejarah
Nota edaran
KBKK
Membuat huraian
Nilai / Unsur Tingkahlaku Patriotisme
Berusaha gigih dalam menyebarkan Islam
Istilah / Konsep
Akidah, toleransi, mubaligh, kumpulan Sufi, Dasar Sosial Islam
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan lancar dan pelajar memberikan perhatian yang baik semasa P&P. Objektif pembelajaran juga tercapai.






Mata pelajaran
Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan (PSK)
Tarikh / Hari
28/8/2013 (Rabu)
Kelas / Masa
4K1/ 11.30-12.40 pm
Tema
Tema 4: Warisan Kepelbagaian Budaya Malaysia
Tajuk
Unit 7: Kepentingan Amalan Tertentu Dalam Perayaan Pelbagai Kaum  
Aktiviti 7C: Amalan Semasa Deepavali dan Thaipusam
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
1.       Menjelaskan kepentingan amalan-amalan perayaan kaum India dan Tamil  
2.       Menerangkan penyertaan dalam sambutan perayaan Deepavali dan Thaipusam
3.       Menerangkan pelaksanaan amalan-amalan tertentu semasa sambutan perayaan seperti mandi geliga dan mereka “kolam”
4.       Menghormati amalan dan sambutan perayaan kaum India/Tamil

Aktiviti Pembelajaran
Penerangan, nota ringkas, soal jawab 
Mereka “Kolam” bertemakan Hari Kemerdekaan

Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Teks PSK Tingkatan 4
Buku rujukan PSK Tingkatan 4
‘Glitters’, bendera Malaysia, Sarawak dan Sabah dan gam
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar. Objektif juga tercapai. Pelajar juga berjaya mereka ‘Kolam’ iaitu amalan orang India semasa Deepavali namun disesuaikan sempena bulan kemerdekaan dengan mereka ‘kolam’ dalam bentuk bendera ataupun bertemakan Hari Kemerdekaan.







Mata Pelajaran
Pendidikan Moral
Tarikh / Hari
29/8/2013 (Khamis)
Kelas / Masa
4K10/ 9.45-10.55 am
Tajuk
Bab 5: Nilai Berkaitan Dengan Hak Asasi Manusia  
Unit 28: Pengguna bijak, Masyarakat Sejahtera  
Objektif
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
1.       Menyatakan hak-hak pengguna   
2.       Menyatakan peranan agensi-agensi yang bertanggungjawab melindungi pengguna
3.       Mengenalpasti tanggungjawab sebagai pengguna
4.       Menjelaskan cara membela hak pengguna untuk mendapatkan barangan dan perkhidmatan berkualiti
5.       Menjelaskan tindakan berlandaskan undang-undang dalam mempertahankan hak pengguna






Kaedah / Aktiviti
Penerangan, soal jawab, nota dan latihan
KBKK
Membuat penjelasan
Nilai
Melindungi Hak Pengguna
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Teks Pendidikan Moral Tingkatan 4
Buku Rujukan Pendidikan Moral Tingkatan 4
Nota edaran
Refleksi
Proses P&P berjalan lancar dan  berjaya mencapai objektif. Namun pelajar agak pasif membuat latihan yang diberikan.  










Mata pelajaran
Sejarah
Tarikh / Hari
29/8/2013 (Khamis)
Kelas
4K6
Masa
10.55 – 11.30 am
Bil. Pelajar
   40 Orang
Tajuk
Bab 9: Perkembangan Di Eropah
 ● Perubahan masyarakat dan budaya Eropah
Ø  Zaman Gelap dan Ciri-cirinya

Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar diharap dapat:
1.       Menyatakan maksud Zaman Gelap
2.       Menjelaskan ciri-ciri Zaman Gelap
3.       Menerangkan secara ringkas keadaan pada Zaman Gelap
Kaedah / Aktiviti
●Perbincangan
●Penerangan


Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 4 Sejarah
Buku teks Tingkatan 4 Sejarah

KBKK
Membuat penjelasan
Nilai / Unsur Tingkahlaku Patriotisme
Menghargai ilmu pengetahuan  
Istilah / Konsep
Zaman Gelap, baron, feudal, Magyar, Viking
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan lancar. Pelajar juga memberi perhatian yang baik semasa P&P dan menyalin nota yang diberikan.


Mata pelajaran
Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan (PSK)
Tarikh / Hari
29/8/2013 (Khamis)
Kelas / Masa
5S2/ 11.30– 12.40 pm
Tema
Tema 5: Malaysia Negara Berdaulat 
Tajuk
Unit 7: Mengekalkan Kedaulatan Negara
Aktiviti 7B:  Persiapan Diri Mewarisi Negara
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
1.       Menghuraikan ciri-ciri warganegara yang bertanggungjawab untuk menjadi pewaris negara
2.       Menjelaskan usaha untuk melengkapkan diri bagi mewarisi negara
3.       Mengamalkan ciri-ciri pewaris negara yang bertanggungjawab 
4.       Menghayati kesedaran sivik dan kewarganegaraan untuk melengkapkan diri sebagai warganegara yang sempurna

Aktiviti Pembelajaran
Penerangan, soal jawab, nota

Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Teks PSK Tingkatan 5
Buku rujukan PSK Tingkatan 5

Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran hari ini ditangguhkan kerana pelajar kelas 5S2 terlibat dengan Peperiksaan Percubaan SPM 2013. Subjek  Matematik Kertas 2.






Mata pelajaran
Sejarah 
Tarikh / Hari
30/8/2013 (Jumaat)
Kelas
4S2
Masa
8.15 – 9.25 am
Bil. Pelajar
   Orang
Tajuk
Bab 6: Pembentukan Kerajaan Islam dan Sumbangannya
·         Pertembungan Tamadun Islam Dengan Tamadun Lain
Ø  Cara Pertembungan
Ø  Kesan Pertembungan
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar diharap dapat:
  1. Menyatakan cara pertembungan Tamadun Islam dengan Tamadun lain
  2. Menjelaskan kesan pertembungan Tamadun Islam dengan Tamadun lain
  3. Meramalkan jika Tamadun Islam tidak berkembang ke Eropah
Kaedah / Aktiviti
Perbincangan, soal jawab, latihan


Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 4 Sejarah
Buku teks Tingkatan 4 Sejarah
Nota edaran Bab 6
KBKK
Membuat huraian atau penjelasan
Nilai / Unsur Tingkahlaku Patriotisme
Berusaha gigih dalam menyebarkan Islam
Istilah / Konsep
Akidah, toleransi, Janissari, dasar sosial Islam, mozarab, kumpulan Sufi
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan lancar. Objektif P&P juga tercapai. Pelajar telah mengetahui jawapan sebenar dan telah mengetahui kelebihan dan kelemahan masing-masing.