Friday, 6 September 2013

RPH MINGGU 36 (2-6/9/2013)

Mata pelajaran
Sejarah
Tarikh / Hari
2/9/2013 (Isnin)
Kelas
4K6
Masa
7.05-8.15 am
Bil. Pelajar
 40  Orang
Tajuk
Bab 9 : Perkembangan Di Eropah
·         Perubahan Masyarakat dan Budaya Eropah
-Zaman Renaissance dan Kesan Zaman Renaissance
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar diharap dapat:
1.       Menyatakan maksud zaman Renaissance
2.       Menjelaskan perubahan-perubahan yang membawa kepada zaman Renaissance
3.       Menjelaskan kesan zaman Renaissance dari aspek politik, ekonomi dan sosial




Kaedah / Aktiviti

Penerangan
Soal jawab

Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 4 Sejarah
Buku teks Tingkatan 4 Sejarah
Nota edaran
KBKK
Membuat huraian/penjelasan
Nilai / Unsur Tingkahlaku Patriotisme
Menghargai ilmu pengetahuan
Istilah / Konsep
Renaissance, Paus, Patron
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan lancar dan berjaya mencapai objektif walaupun pelajar agak pasif.







Mata pelajaran
Sejarah
Tarikh / Hari
2/9/2013 (Isnin)
Kelas
4 MPV
Masa
10.55 -12.05 pm
Bil. Pelajar
 24  Orang
Tajuk
Bab 8: Pembaharuan Dan Pengaruh Islam Di Malaysia Sebelum Kedatangan Barat
·         Kesan Kedatangan Islam Terhadap Politik  
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar diharap dapat:
  1. Menyatakan kesan kedatangan Islam terhadap politik dari segi pentadbiran dan perundangan
  2. Menjelaskan undang-undang bertulis dan tidak bertulis
  3. Menjelaskan kesan kedatangan Islam terhadap sosiobudaya

Kaedah / Aktiviti
Penerangan
Perbincangan
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku teks Sejarah Tingkatan 4
Buku rujukan Sejarah Tingkatan 4
Nota edaran
KBKK
Membuat huraian / penjelasan
Nilai / Unsur Tingkahlaku Patriotisme
Menghormati undang-undang
Istilah / Konsep
Undang-undang tidak bertulis, undang-undang bertulis, pendidikan formal dan tidak formal
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar.  Pelajar memberikan perhatian yang baik semasa P&P dan berjaya mencapai objektif.





Mata pelajaran
Sejarah
Tarikh / Hari
3/9/2013 (Selasa)
Kelas
4K6
Masa
7.05-8.15 am
Bil. Pelajar
40 Orang
Tajuk
Bab 9: Perkembangan Di Eropah
·         Gerakan Reformation

Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar diharap dapat:
1.       Menyatakan maksud Reformation
2.       Menjelaskan sebab / proses penubuhan Counter Reformation
3.       Menjelaskan kesan Gerakan Reformation

Kaedah / Aktiviti

-          Penerangan
-          Perbincangan


Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku teks Sejarah Tingkatan 4
Buku rujukan Sejarah Tingkatan 4
Nota edaran  
KBKK
Membuat huraian / penjelasan
Nilai / Unsur Tingkahlaku Patriotisme
Berusaha gigih membuat perubahan dalam segala bidang
Istilah / Konsep
Reformation, Counter Reformation, monarki, Protestan, Indulgences
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan lancar. Objektif P&P juga dapat dicapai.





Mata Pelajaran
Pendidikan Moral
Tarikh / Hari
3/9/2013 (Selasa)
Kelas / Masa
4K10/ 8.15 - 9.25 am
Tajuk
Bab 6 : Nilai Berkaitan Dengan Demokrasi
Unit  29 : Undang-undang, Asas Kestabilan Negara  
Objektif








Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
1.       Menyatakan kepentingan mematuhi undang-undang negara
2.       Menjelaskan cara individu dan masyarakat menegakkan undang-undang
3.        Meramalkan akibat melanggar undang-undang
Kaedah / Aktiviti
Penerangan, tunjuk ajar, soal jawab dan nota ringkas dan latihan
KBKK
Membuat ramalan
Nilai

Mematuhi peraturan dan undang-undang
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Teks Pendidikan Moral Tingkatan 4
Buku rujukan Pendidikan Moral Tingkatan 4
Nota edaran
Refleksi
Proses P&P berjalan lancar. Objektif P&P juga tercapai. Latihan diberikan supaya pelajar lebih menguasai topik tersebut.  





Mata pelajaran
Sejarah
Tarikh / Hari
3/9/2013 (Selasa)
Kelas
4 MPV
Masa
10.55 - 11.30 am
Bil. Pelajar
 24 Orang
Tajuk
Bab 8: Pembaharuan dan Pengaruh Islam Di Malaysia Sebelum Kedatangan Barat
 ● Kesan Kedatangan Islam Terhadap ekonomi
- perdagangan, mata wang, percukaian

Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar diharap dapat:
  1. Menyatakan kesan kedatangan Islam terhadap ekonomi
  2. Menjelaskan kesan kedatangan Islam dari aspek perdagangan, mata wang dan percukaian
  3. Membandingkan keadaan ekonomi sebelum dan selepas kedatangan Islam
  4.  
Kaedah / Aktiviti
●Perbincangan
●Penerangan
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 4 Sejarah
Buku teks Tingkatan 4 Sejarah
Nota edaran
KBKK
Membuat perbandingan
Nilai / Unsur Tingkahlaku Patriotisme
Berusaha gigih dalam segala bidang
Istilah / Konsep
Perdagangan, laksamana, syahbandar, mata wang, percukaian, riba, cukai tetap, baitulmal
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan lancar. Pelajar memberi perhatian yang baik semasa P&P dan objektif berjaya dicapai.




          
Mata pelajaran
Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan (PSK)
Tarikh / Hari
4/9/2013 (Rabu)
Kelas / Masa
5K8/ 8.15-9.25 am
Tema
Tema 6: Cabaran Masa Depan  
Tajuk
 Unit 8 : Menjana Pembangunan Negara
Aktiviti 8A: Politik Menjana Pembangunan Negara
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
1.       Menerangkan faktor-faktor yang boleh menjana pembangunan negara
2.       Menerangkan faktor politik yang menjana pembangunan negara
3.       Menjelaskan sumbangan yang boleh diberikan untuk menjana pembangunan negara dalam bidang politik
4.       Menghayati kerjasama dalam menjana pembangunan negara
Aktiviti Pembelajaran
Penerangan, soal jawab dan nota

Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Teks PSK Tingkatan 5
Buku rujukan PSK Tingkatan 5
Refleksi
Proses P&P hari ini ditangguhkan kerana pelajar Tingkatan 5K8 terlibat dengan Peperiksaan Percubaan SPM 2013, subjek Sejarah Kertas 1.






Mata pelajaran
Sejarah 
Tarikh / Hari
4/9/2013 (Rabu)
Kelas
4S2
Masa
10.55-11.30 am
Bil. Pelajar
   Orang
Tajuk
Bab 7: Islam Di Asia Tenggara  
Ø  Teori Kedatangan Islam Ke Asia Tenggara

Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar diharap dapat:
  1. Mengatakan kedatangan Islam ke Asia Tengara
  2. Menjelaskan teori kedatangan Islam datang dari Semenanjung Tanah Arab
  3. Menjelaskan bukti kedatangan Islam datang dari Semenanjung Tanah Arab
Kaedah / Aktiviti
●Perbincangan
●Nota edaran
●Penerangan

Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 4 Sejarah
Buku teks Tingkatan 4 Sejarah
Nota edaran
KBKK
Membuat huraian
Nilai / Unsur Tingkahlaku Patriotisme
Berusaha gigih dalam menyebarkan Islam
Istilah / Konsep
Teori, dabus, tarian zapin
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan lancar dan pelajar memberikan perhatian yang baik semasa P&P. Objektif pembelajaran juga tercapai.





Mata pelajaran
Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan (PSK)
Tarikh / Hari
4/9/2013 (Rabu)
Kelas / Masa
4K1/ 11.30-12.40 pm
Tema
Tema 4: Warisan Kepelbagaian Budaya Malaysia
Tajuk
Unit 7: Kepentingan Amalan Tertentu Dalam Perayaan Pelbagai Kaum  
Aktiviti 7E: Amalan-amalan Dalam Pelbagai Perayaan
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
1.       Menyatakan amalan-amalan dalam pelbagai perayaan
2.       Menyatakan tujuan setiap perayaan yang dirayakan
3.       Menerangkan perkara yang boleh dilakukan sebagai tanda menghormati amalan dan sambutan perayaan di negara kita
Aktiviti Pembelajaran
Penerangan, nota ringkas, soal jawab 

Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Teks PSK Tingkatan 4
Buku rujukan PSK Tingkatan 4

Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar. Objektif juga tercapai. Pelajar juga banyak memberikan pendapat tentang perayaan masing-masing.






Mata Pelajaran
Pendidikan Moral
Tarikh / Hari
5/9/2013 (Khamis)
Kelas / Masa
4K10/ 9.45-10.55 am
Tajuk
Bab 6: Nilai Berkaitan Dengan Demokrasi   
Unit 30: Kebebasan Mengikut Perlembagaan  
Objektif
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
1.       Menyatakan maksud nilai kebebasan bersuara
2.       Menjelaskan hak-hak kebebasan bersuara mengikut Perlembagaan Persekutuan
3.       Menerangkan isu-isu sensitif yang boleh menimbulkan huru-hara dan menggugat ketenteraman awam
4.       Menjelaskan cara mengeluarkan pandangan atau buah fikiran dengan batasan tertentu








Kaedah / Aktiviti
Penerangan, soal jawab, nota dan latihan
KBKK
Membuat penjelasan
Nilai
Kebebasan Bersuara  
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Teks Pendidikan Moral Tingkatan 4
Buku Rujukan Pendidikan Moral Tingkatan 4
Nota edaran
Refleksi
Proses P&P berjalan lancar dan  berjaya mencapai objektif. Latihan juga diberikan supaya pelajar lebih menguasai topic berkenaan.   










Mata pelajaran
Sejarah
Tarikh / Hari
29/8/2013 (Khamis)
Kelas
4K6
Masa
10.55 – 11.30 am
Bil. Pelajar
   40 Orang
Tajuk
Bab 9: Perkembangan Di Eropah
 ● Penjelajahan dan Penerokaan

Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar diharap dapat:
1.       Menyenaraikan sebab-sebab penjelajahan
2.       Menjelaskan kesan-kesan penjelajahan terhadap masyarakat setempat
3.       Meramalkan jika penjelajahan tidak dilakukan oleh masyarakat Eropah ke Timur  
Kaedah / Aktiviti
●Perbincangan
●Penerangan


Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 4 Sejarah
Buku teks Tingkatan 4 Sejarah

KBKK
Membuat ramalan
Nilai / Unsur Tingkahlaku Patriotisme
Berusaha mencari pembaharuan   
Istilah / Konsep
Penerokaan, penjelajahan, gold, glory, gospel
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan lancar. Pelajar juga memberi perhatian yang baik semasa P&P dan menyalin nota yang diberikan.











Mata pelajaran
Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan (PSK)
Tarikh / Hari
5/9/2013 (Khamis)
Kelas / Masa
5S2/ 11.30– 12.40 pm
Tema
Tema 5: Malaysia Negara Berdaulat 
Tajuk
Unit 7: Mengekalkan Kedaulatan Negara
Aktiviti 7B:  Persiapan Diri Mewarisi Negara
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
1.       Menghuraikan ciri-ciri warganegara yang bertanggungjawab untuk menjadi pewaris negara
2.       Menjelaskan usaha untuk melengkapkan diri bagi mewarisi negara
3.       Mengamalkan ciri-ciri pewaris negara yang bertanggungjawab 
4.       Menghayati kesedaran sivik dan kewarganegaraan untuk melengkapkan diri sebagai warganegara yang sempurna

Aktiviti Pembelajaran
Penerangan, soal jawab, nota

Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Teks PSK Tingkatan 5
Buku rujukan PSK Tingkatan 5

Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran hari ini ditangguhkan kerana pelajar kelas 5S2 terlibat dengan Peperiksaan Percubaan SPM 2013.







Mata pelajaran
Sejarah 
Tarikh / Hari
6/9/2013 (Jumaat)
Kelas
4S2
Masa
8.15 – 9.25 am
Bil. Pelajar
   Orang
Tajuk
Bab 7: Islam Di Asia Tenggara
-              Kedatangan Islam ke Asia Tenggara
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar diharap dapat:
  1. Mengatakan kedatangan Islam ke Asia Tengara
  2. Menjelaskan teori kedatangan Islam datang dari China dan India
  3. Menjelaskan bukti kedatangan Islam datang dari China dan India
Kaedah / Aktiviti
Perbincangan, soal jawab, latihan


Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 4 Sejarah
Buku teks Tingkatan 4 Sejarah
Nota edaran Bab 7
KBKK
Membuat huraian atau penjelasan
Nilai / Unsur Tingkahlaku Patriotisme
Berusaha gigih dalam menyebarkan Islam
Istilah / Konsep
Teori, dabus, tarian zapin
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan lancar. Objektif P&P juga tercapai.


No comments:

Post a Comment