Thursday, 25 April 2013

RPH MINGGU 17 ( 22-26/4/2013)


R           RPH MINGGU 17 ( 22-26/4/2013)
Mata pelajaran
Pemulihan Bahasa Malaysia (PBM)
Tarikh / Hari
22/4/2013 (Isnin)
Kelas / Masa
4K6 / 7.05-8.15 am
Tajuk
Pengetahuan Dan Kemahiran Bahasa
Objektif
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
  1. Mengetahui cara mengeja dan kenalpasti ejaan setiap perkataan dengan betul
  2. Mengetahui penggunaan imbuhan dengan betul
Kaedah / Aktiviti
Penerangan, tunjuk ajar, soal jawab dan latihan
Sistem Bahasa
Ejaan dan Imbuhan
Penyerapan
Ilmu : Cara mengeja  dan kenalpasti ejaan setiap perkataan dengan betul
Nilai : Rajin berusaha

Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 4 Bahasa Malaysia
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar dan mecapai objektif. P&P hari ini lebih kepada latihan untuk mengukuhkan lagi pemahaman pelajar tentang ejaan dan penggunaan imbuhan dengan betul. Pelajar dapat membuat latihan yang diberikan dengan baik namun masih perlu bimbingan guru.










Mata pelajaran
Pemulihan Bahasa Malaysia (PBM)
Tarikh / Hari
22/4/2013 (Isnin)
Kelas / Masa
5K9 / 9.45-10.55 am
Tajuk
Karangan Berpandukan Rangsangan  
Objektif
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
  1. Mengarang karangan berdasarkan ilustrasi kartun dengan mengenalpasti kemahuan soalan
  2. Mengetahui isi-isi penting mengikut kehendak soalan
Kaedah / Aktiviti
Penerangan, tunjuk ajar, soal jawab dan perbincangan jawapan karangan
Sistem Bahasa
Karangan
Penyerapan
Ilmu : Mengarang karangan berdasarkan ilustrasi kartun yang diberikan
Nilai : Rajin berusaha

Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 5 Bahasa Malaysia
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar walaupun agak perlahan. P&P lebih kepada perbincangan jawapan untuk karangan yang bertajuk “Punca Remaja Suka Melepak”. Aras pelajar yang agak lemah memerlukan bimbingan dan tunjuk ajar yang lebih daripada guru. Kebanyakan pelajar masih tidak tahu cara untuk mengarang karangan dengan baik.









Mata pelajaran
Pemulihan Bahasa Malaysia (PBM)
Tarikh / Hari
22/4/2013 (Isnin)
Kelas / Masa
4K9 / 11.30-12.40 pm
Tajuk
Pengetahuan Dan Kemahiran Bahasa
Objektif
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
  1. Mengetahui cara mengeja dan kenalpasti ejaan setiap perkataan dengan betul
  2. Mengetahui penggunaan imbuhan dengan betul
Kaedah / Aktiviti
Penerangan, tunjuk ajar, soal jawab dan latihan
Sistem Bahasa
Ejaan dan Imbuhan
Penyerapan
Ilmu : Cara mengeja  dan kenalpasti ejaan setiap perkataan dengan betul
Nilai : Rajin berusaha

Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 4 Bahasa Malaysia
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar dan mencapai objektif. Kebanyakan pelajar dapat mengeja dengan baik walaupun masih ada yang tersilap. Dari segi penggunaan imbuhan pula, pelajar masih agak lemah dan memerlukan latihan yang lebih banyak selepas ini.





Mata pelajaran
Pemulihan Bahasa Malaysia (PBM)
Tarikh / Hari
23/4/2013 (Selasa)
Kelas / Masa
4K8 / 7.05-8.15 am
Tajuk
Pengetahuan Dan Kemahiran Bahasa
Objektif
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
  1. Mengetahui cara mengeja dan kenalpasti ejaan setiap perkataan dengan betul
  2. Mengetahui penggunaan imbuhan dengan betul
Kaedah / Aktiviti
Penerangan, tunjuk ajar, soal jawab dan latihan
Sistem Bahasa
Ejaan dan Imbuhan
Penyerapan
Ilmu : Cara mengeja  dan kenalpasti ejaan setiap perkataan dengan betul
Nilai : Rajin berusaha

Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 4 Bahasa Malaysia
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar namun agak perlahan. P&P hari ini lebih kepada latihan pengukuhan supaya pelajar lebih banyak mengeja dan memahami penggunaan imbuhan dengan betul. Guru memberikan banyak perkataan yang lebih sukar untuk dieja dan beserta imbuhan. 
RPH MINGGU 17 (22-26/4/2013)








Mata pelajaran
Pendidikan Moral
Tarikh / Hari
23/4/2013 (Selasa)
Kelas / Masa
4K10 / 8.15-9.25 am
Tajuk
Bab 2: NIlai Berkaitan Dengan Kekeluargaan
Unit 13: Mereka Mengasihi, Kita menyayangi
Unit 14: Keluarga Harmoni, Hidup Sejahtera
Objektif
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
  1. Menghargai jasa ibu bapa yang telah membesarkan mereka
  2. Menunjukkan perasaan kasih sayang terhadap keluarga
  3. Meramalkan kesan sikap golongan muda tidak menghormati orang tua
  4. Peka terhadap keperluan dan perasaan anggota keluarga
  5. Mengambil kira pendapat ahli keluarga
  6. Menghindari konflik sesame anggota keluarga
  7. Memahami kepentingan menghormati anggota keluarga
Kaedah / Aktiviti
Penerangan guru, soal jawab, perbincangan
KBKK
Menyatakan pendapat dan membuat ramalan
Nilai
Menghargai dan menghormati keluarga
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Teks Tingkatan 4 Pendidikan Moral
Buku rujukan Pendidikan Moral Tingkatan 4
Refleksi
Pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar dan mencapai objektif. Tajuk yang mudah iaitu berkaitan keluarga memudahkan pelajar untuk faham kerana dekat dengan diri pelajar sendiri. Pelajar turut serta dalam perbincangan tentang isu berkaitan keluarga yang diberikan oleh guru.




Mata Pelajaran
Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Tarikh / Hari
23/4/2013 (Selasa)
Kelas / Masa
5K6/ 10.55-12.05 pm
Tema
Tema 1:  Pncapaian Kendiri
Tajuk
Unit 2 : Perikemanusiaan Ke Arah Kesejahteraan Negara
Hasil Pembelajaran





Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
  1. Menerangkan konsep perikemanusiaan
  2. Melibatkan diri secara aktif dalam pembentukan masyarakat penyayang
  3. Menghargai kesejahteraan negara
Aktiviti Pembelajaran
Penerangan guru, soal jawab, perbincangan
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Teks Tingkatan 5 Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Refleksi
Pengajaran dan pembelajaran pada hari ini berjalan lancar dan mencapai objektif. Guru mengaitkan tajuk dengan isu semasa dan berjaya menarik perhatian pelajar untuk turut serta dalam perbincangan.































Mata pelajaran
Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan (PSK)
Tarikh / Hari
24/4/2013 (Rabu)
Kelas / Masa
4K1 / 9.45-10.55 am
Tema
Tema 2: Hubungan Kekeluargaan
Tajuk
Unit 3: Keperluan Berkeluarga
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran ini pelajar dapat:
1.        Menghuraikan keperluan berkeluarga
2.       Menjelaskan peranan badan kerajaan dan bukan kerajaan yang berkaitan dengan institusi kekeluargaan
3.       Berusaha mengukuhkan insitusi kekeluargaan
4.       Menjalinkan hubungan erat antara anggota keluarga
5.       Menghargai institusi kekeluargaan
Aktiviti Pembelajaran
Penerangan guru, soal jawab, perbincangan
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Teks Tingkatan 4 Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Buku Rujukan  Tingkatan 4 Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan lancar dan objektif pembelajaran juga tercapai. Guru menggunakan masa yang selebihnya untuk menerangkan format kerja kursus yang perlu disiapkan oleh pelajar. Tarikh akhir menghantar kerja kursus tersebut ialah pada 21 Jun 2013.







































Mata pelajaran
Pendidikan Moral
Tarikh / Hari
25/4/2013 (Khamis)
Kelas / Masa
4K10 / 9.45-10.55 am
Tajuk
Bab 2: NIlai Berkaitan Dengan Kekeluargaan
Unit 15: Kukuhkan Institusi Kekeluargaan
Objektif
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
  1. Menerima amalan yang menjadi tradisi kekeluargaan masing-masing
  2. Mengamalkan tradisi keluarga dalam kehidupan seharian
  3. Menjelaskan tanggungjawab diri dan anggota keluarga meneruskan tradisi keluarga
  4. Menyatakan kepentingan mengekalkan tradisi kekeluargaan
  5. Meramalkan kesan mengabaikan tradisi keluarga 
Kaedah / Aktiviti
Penerangan guru, soal jawab, perbincangan
KBKK
Menyatakan pendapat dan membuat ramalan
Nilai
Menghargai dan menghormati tradisi keluarga masing-masing
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Teks Tingkatan 4 Pendidikan Moral
Buku rujukan Pendidikan Moral Tingkatan 4
Refleksi
Pengajaran dan pembelajaran pada hari ini berjalan lancar dan mencapai objektif. Tajuk yang mudah dan sangat berkaitan dengan diri pelajar membuatkan pelajar mudah memahami P&P guru.







Mata pelajaran
Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan (PSK)
Tarikh / Hari
25/4/2013 (Khamis)
Kelas / Masa
5S2 / 11.30-12.40 pm
Tema
Tema 4: Warisan Kepelbagaian Budaya Malaysia
Tajuk
Unit 5: Sumbangan Pelbagai Pihak Terhadap Pengekalan Warisan Budaya Malaysia
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran ini pelajar dapat:
  1.  Menjelaskan kepentingan mengekalkan warisan budaya Malaysia
  2. Menghuraikan sumbangan individu terhadap pengekalan warisan budaya Malaysia
  3. Menyertai sebarang bentuk aktiviti warisan budaya yang dianjurkan oleh pelbagai pihak
  4. Bangga akan keunikan warisan budaya Malaysia
Aktiviti Pembelajaran
Penerangan guru, soal jawab, aktiviti menyenaraikan warisan budaya masing-masing
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Teks Tingkatan 5 Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Buku Rujukan Tingkatan 5 Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Refleksi
Pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar dan mencapai objektif. Pelajar memberi perhatian dan kerjasama sepenuhnya dengan P&P guru. Aktiviti yang lebih menarik akan diadakan pada P&P akan datang supaya pelajar tidak bosan.






Mata pelajaran
Pemulihan Bahasa Malaysia (PBM)
Tarikh / Hari
26/4/2013 (Jumaat)
Kelas / Masa
4K4/ 7.05-8.15 am
Tajuk
Pengetahuan Dan Kemahiran Bahasa
Objektif
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
  1. Mengetahui cara mengeja dan kenalpasti ejaan setiap perkataan dengan betul
  2. Mengetahui penggunaan imbuhan dengan betul
Kaedah / Aktiviti
Penerangan, tunjuk ajar, soal jawab dan latihan
Sistem Bahasa
Ejaan dan Imbuhan
Penyerapan
Ilmu : Cara mengeja  dan kenalpasti ejaan setiap perkataan dengan betul
Nilai : Rajin berusaha

Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 4 Bahasa Malaysia
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar dan berjaya mencapai objektif. Bagaimanapun guru mendapati pelajar mengalami masalah dalam bahagian Imbuhan. Kebanyakan pelajar tidak pasti penggunaan imbuhan yang betul. Latihan yang lebih banyak telah diberikan oleh guru untuk mengatasi masalah tersebut.


No comments:

Post a Comment