Thursday, 25 July 2013

RPH MINGGU 30 (22-26/7/2013)

Mata pelajaran
Sejarah
Tarikh / Hari
22/7/2013 (Isnin)
Kelas
4K6
Masa
7.05-8.05 am
Bil. Pelajar
   Orang
Tajuk
Bab 7: Islam Di Asia Tenggara
 ● Penyebaran Islam Di Asia Tenggara
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar diharap dapat:
  1. Menyenaraikan cara dan penerimaan Islam di Asia Tenggara
  2. Menyatakan cara dan penerimaan Islam di Asia Tenggara
  3. Menghuraikan cara dan penerimaan Islam di Asia Tenggara
Kaedah / Aktiviti
●Perbincangan
●Nota ringkas
●Penerangan

Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 4 Sejarah
Buku teks Tingkatan 4 Sejarah
KBKK
Membuat huraian
Nilai / Unsur Tingkahlaku Patriotisme
Berusaha gigih dalam menyebarkan Islam
Istilah / Konsep
Penerimaan, penyebaran, siasah, pondok/dayah, mubaligh
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan lancar namun objektif kurang tercapai. P&P lebih kepada pengenalan tajuk dan nota ringkas. P&P seterusnya guru akan membincangkan tajuk yang sama dengan lebih teliti beserta nota lengkap.










































Mata pelajaran
Sejarah
Tarikh / Hari
22/7/2013 (Isnin)
Kelas
4 MPV
Masa
10.25 -11.25 am
Bil. Pelajar
   Orang
Tajuk
Bab 6: Pembentukan Kerajaan Islam dan Sumbangannya
 ● kesan pertembungan antara tamadun Islam dengan tamadun lain di dunia. 
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar diharap dapat:
  1. Menyatakan kesan  pertembungan antara tamadun Islam dengan tamadun lain di dunia.
  2. Menghuraikan kesan  pertembungan antara tamadun Islam dengan tamadun lain di dunia.
  3. Meramalkan kesan sekiranya Islam tidak disebarkan
Kaedah / Aktiviti
●Perbincangan
●Nota ringkas
●Penerangan
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 4 Sejarah
Buku teks Tingkatan 4 Sejarah
KBKK
Membuat huraian
Nilai / Unsur Tingkahlaku Patriotisme
Berusaha gigih dalam menyebarkan Islam
Istilah / Konsep
Pertembungan, kebudayaan, intelektual, urbanisasi, kesusasteraan
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan lancar namun objektif kurang tercapai kerana hanya separuh isi pelajaran sempat diterangkan. Tajuk yang sama akan diajar pada P&P seterusnya.







Mata pelajaran
Sejarah
Tarikh / Hari
23/7/2013 (Selasa)
Kelas
4K6
Masa
7.05-8.05 am
Bil. Pelajar
   Orang
Tajuk
Bab 7: Islam Di Asia Tenggara
 ● Penyebaran Islam Di Asia Tenggara
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar diharap dapat:
  1. Menyenaraikan cara dan penerimaan Islam di Asia Tenggara
  2. Menyatakan cara dan penerimaan Islam di Asia Tenggara
  3. Menghuraikan cara dan penerimaan Islam di Asia Tenggara
Kaedah / Aktiviti
●Perbincangan
●Nota
●Penerangan

Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 4 Sejarah
Buku teks Tingkatan 4 Sejarah
KBKK
Membuat huraian
Nilai / Unsur Tingkahlaku Patriotisme
Berusaha gigih dalam menyebarkan Islam
Istilah / Konsep
Penerimaan, penyebaran, siasah, pondok/dayah, mubaligh
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan lancar. Masih membincangkan tajuk yang sama seperti P&P lepas dan nota yang lebih lengkap diberikan oleh guru. Penerangan dan perbincangan turut dilakukan.






Mata Pelajaran
Pendidikan Moral
Tarikh / Hari
23/7/2013 (Selasa)
Kelas / Masa
4K10/ 8.05 - 9.05 am
Tajuk
Bab 4 : Nilai Berkaitan Dengan Patriotisme
Unit  21 : Kemajuan Negara, Kebanggaan Rakyat  
Objektif








Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
1.       Menjelaskan peranan setiap individu untuk memajukan negara dalam pelbagai bidang.
2.       Menyatakan usaha pelbagai pihak bagi memajukan negara dalam pelbagai bidang
3.       Menunjukkan rasa berterima kasih kepada kerajaan yang mengutamakan kemajuan
4.       Menyatakan kesyukuran kepada Tuhan yang mengurniakan pelbagai sumber alam yang boleh dimajukan

Kaedah / Aktiviti
Penerangan, tunjuk ajar, soal jawab dan nota ringkas
KBKK
Membuat huraian /  penjelasan
Nilai

Cintakan negara
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Teks Pendidikan Moral Tingkatan 4
Buku rujukan Pendidikan Moral Tingkatan 4
Nota edaran
Refleksi
Proses P&P berjalan lancar dan lebih kepada penerangan nota yang diberikan. Guru memberikan nota edaran supaya pelajar lebih jelas tentang penerangan yang diberikan oleh guru. Namun ada pelajar yang tidak memberikan perhatian semasa P&P.






Mata pelajaran
Sejarah
Tarikh / Hari
23/7/2013 (Selasa)
Kelas
4 MPV
Masa
10.25 - 10.55 am
Bil. Pelajar
   Orang
Tajuk
Bab 6: Pembentukan Kerajaan Islam dan Sumbangannya
 ● cara pertembungan antara tamadun Islam dengan tamadun lain di dunia. 
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar diharap dapat:
  1. Menyenaraikan cara pertembungan antara tamadun Islam dengan tamadun lain di dunia.
  2. Menghuraikan cara pertembungan tamadun Islam dengan tamadun lain
  3. Meramalkan sekiranya tamadun Islam tidak bertembung dengan tamadun lain
Kaedah / Aktiviti
●Perbincangan
●Nota ringkas
●Penerangan
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 4 Sejarah
Buku teks Tingkatan 4 Sejarah
KBKK
Membuat ramalan
Nilai / Unsur Tingkahlaku Patriotisme
Berusaha gigih dalam menyebarkan Islam
Istilah / Konsep
Pertembungan, kebudayaan, intelektual, urbanisasi, kesusasteraan
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan lancar. Pelajar juga memberikan perhatian yang baik semasa P&P.  Objektif pembelajaran juga tercapai.



          


Mata pelajaran
Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan (PSK)
Tarikh / Hari
24/7/2013 (Rabu)
Kelas / Masa
5K8/ 8.05-9.05 am
Tema
Tema 5: Malaysia Negara Berdaulat
Tajuk
Unit 7: Mengekalkan Kedaulatan Negara
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
1.       Menghuraikan konsep negara berdaulat
2.       Melibatkan diri dalam usaha untuk memelihara dan mengekalkan kedaulatan negara
3.       Bersyukur dengan kemakmuran dan kesejahteraan negara
Aktiviti Pembelajaran
Penerangan, soal jawab dan nota
Menyanyi lagu patriotik “Sejahtera Malaysia”
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Teks PSK Tingkatan 5
Buku rujukan PSK Tingkatan 5
Komputer riba

Refleksi
Proses P&P berjalan lancar. Pelajar juga memberikan kerjasama yang baik semasa P&P. Guru meminta pelajar untuk menyanyikan lagu patriotik “Sejahtera Malaysia” dengan iringan muzik dari komputer riba bagi menyemai semangat cintakan negara dalam kalangan pelajar. Objektif P&P juga tercapai.






Mata pelajaran
Sejarah 
Tarikh / Hari
24/7/2013 (Rabu)
Kelas
4S2
Masa
10.25-10.55 am
Bil. Pelajar
   Orang
Tajuk
Bab 6: Pembentukan Kerajaan Islam dan Sumbangannya
 ● Punca kejatuhan kerajaan Bani Umaiyah
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar diharap dapat:
  1. Menyatakan punca kejatuhan Bani Umaiyah
  2. Menghuraikan punca kejatuhan Bani Umaiyah
  3. Mengaitkan punca kejatuhan dengan pembentukan Bani Abbasiyah
Kaedah / Aktiviti
●Perbincangan
●Nota ringkas
●Penerangan

Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 4 Sejarah
Buku teks Tingkatan 4 Sejarah
KBKK
Membuat huraian
Nilai / Unsur Tingkahlaku Patriotisme
Berusaha gigih dalam menyebarkan Islam
Istilah / Konsep
Mawali, syiah, khawarij , Abbasiyah  
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan lancar dan pelajar memberikan perhatian yang baik semasa P&P. Objektif pembelajaran juga tercapai.






Mata pelajaran
Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan (PSK)
Tarikh / Hari
24/7/2013 (Rabu)
Kelas / Masa
4K1/ 10.55-11.55 am
Tema
Tema 3: Hidup Bermasyarakat
Tajuk
Unit 5: Peraturan dan Undang-undang Dalam Masyarakat 
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
1.       Menyenaraikan norma komuniti, peraturan, dan undang-undang dalam masyarakat.
2.       Menjelaskan peranan norma komuniti, peraturan, dan undang-undang dalam masyarakat.
3.       Menghuraikan kepentingan mematuhi peraturan dan undang-undang keselamatan jalan raya.
4.       Menerangkan tujuan undang-undang jenayah juvenil yang digubal
5.       Mengamalkan dan mematuhi norma komuniti, peraturan dan undang-undang dalam kehidupan bermasyarakat
6.       Menggunakan jalan raya secara berhemah
 
Aktiviti Pembelajaran
Penerangan, nota ringkas, soal jawab  
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Teks PSK Tingkatan 4
Buku rujukan PSK Tingkatan 4
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar. Pelajar memberi kerjasama yang baik semasa P&P dan turut serta dalam perbincangan. Objektif P&P juga tercapai.






Mata Pelajaran
Pendidikan Moral
Tarikh / Hari
25/7/2013 (Khamis)
Kelas / Masa
4K10/ 9.25-10.25 am
Tajuk
Bab 4: Nilai Berkaitan Dengan Patriotisme
Unit 22: Berjuang Demi Kedaulatan Negara
Objektif
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
1.       Menyatakan kepentingan menjaga kedaulatan negara
2.       Menyatakan contoh perjuangan tokoh kemerdekaan yang telah berjuang mempertahan maruah bangsa dan negara
3.       Menjelaskan contoh taat setia kepada raja dan negara
4.       Menjelaskan tanggungjawab masing-masing dalam mempertahan maruah negara






Kaedah / Aktiviti
Penerangan, tunjuk ajar, soal jawab dan nota
KBKK
Membuat huraian
Nilai
Menghargai pengorbanan tokoh kemerdekaan   
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Teks Pendidikan Moral Tingkatan 4
Buku Rujukan Pendidikan Moral Tingkatan 4
Refleksi
Proses P&P berjalan lancar dan  guru memberikan nota edaran kepada pelajar dan membuat penerangan serta meminta pendapat pelajar berkaitan kedaulatan negara. Kebanyakan pelajar mempunyai semangat patriotisme tetapi masih di tahap yang rendah dan tidak tahu tentang sejarah kemerdekaan negara.






Mata pelajaran
Sejarah
Tarikh / Hari
25/7/2013 (Khamis)
Kelas
4K6
Masa
10.25 – 10.55 am
Bil. Pelajar
   Orang
Tajuk
Bab 7: Islam Di Asia Tenggara
 ● Pengaruh Islam Di Asia Tenggara
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar diharap dapat:
  1. Menyenaraikan pengaruh Islam di Asia Tenggara
  2. Menjelaskan pengaruh Islam di Asia Tenggara dari aspek pemerintahan dan pentadbiran
  3. Meramalkan jika pengaruh Islam tidak wujud di Asia Tenggara
Kaedah / Aktiviti
●Perbincangan
●Nota
●Penerangan

Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 4 Sejarah
Buku teks Tingkatan 4 Sejarah
KBKK
Membuat huraian
Nilai / Unsur Tingkahlaku Patriotisme
Berusaha bersungguh-sungguh dalam meluaskan pengaruh Islam
Istilah / Konsep
Pemerintahan, pentadbiran, pengaruh
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan lancar. Pelajar memberi perhatian yang baik semasa P&P dan objektif berjaya dicapai.






Mata pelajaran
Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan (PSK)
Tarikh / Hari
25/7/2013 (Khamis)
Kelas / Masa
5S2/ 10.55 – 11.55 am
Tema
Tema 5: Malaysia Negara Berdaulat 
Tajuk
Unit 7: Mengekalkan Kedaulatan Negara
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
1.       Menyatakan kesyukuran dengan kemakmuran dan kesejahteraan negara
2.       Menghuraikan konsep negara berdaulat
3.       Menjelaskan cara melibatkan diri dalam usaha untuk memelihara dan mengekalkan kedaulatan negara

Aktiviti Pembelajaran
Penerangan, soal jawab, nyanyian lagu patriotik “Sejahtera Malaysia”
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Teks PSK Tingkatan 5
Buku rujukan PSK Tingkatan 5
Komputer riba

Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar. Pelajar memberikan perhatian yang baik semasa P&P dan memudahkan objektif pembelajaran dicapai. Aktiviti nyanyian lagu patriotik “Sejahtera Malaysia” dengan iringan muzik menjadikan P&P lebih menarik. Pelajar juga memberikan kerjasama yang baik dengan menyanyikan lagu tersebut dengan penuh semangat.





          
Mata pelajaran
Sejarah 
Tarikh / Hari
26/7/2013 (Jumaat)
Kelas
4S2
Masa
8.15 – 9.25 am
Bil. Pelajar
   Orang
Tajuk
Bab 6: Pembentukan Kerajaan Islam dan Sumbangannya
 ● Kerajaan Bani Abbasiyah 
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar diharap dapat:
  1. Menyatakan pembentukan kerajaan Bani Abbasiyah 
  2. Menjelaskan sumbangan kerajaan Bani Abbasiyah
  3. Meramalkan jika kerajaan Bani Abbasiyah tidak berjaya dibentuk
Kaedah / Aktiviti
●Perbincangan
●Nota ringkas
●Penerangan

Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 4 Sejarah
Buku teks Tingkatan 4 Sejarah
Teka Silang kata ‘sumbangan Bani Abbasiyah’
KBKK
Membuat ramalan  
Nilai / Unsur Tingkahlaku Patriotisme
Berusaha gigih dalam membentuk sebuah kerajaan Islam
Istilah / Konsep
Sirah, Ijtihad, fikah, Renaissance   
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan lancar dan pelajar memberikan perhatian yang baik semasa P&P. Aktiviti teka silang kata berjaya dibuat dengan baik oleh pelajar. Objektif pembelajaran juga tercapai.