Saturday, 20 July 2013

RPH MINGGU 29 ( 15-19/7/2013)

          RPH MINGGU 29 ( 15-19/7/13 )
Mata pelajaran
Pemulihan Bahasa Malaysia (PBM)
Tarikh / Hari
15/7/2013 (Isnin)
Kelas / Masa
4K6 / 7.05-8.15 am
Tajuk
Pengetahuan Dan Kemahiran Bahasa
Objektif
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
  1. Menyatakan maksud peribahasa yang diberikan
  2. Menyatakan peribahasa yang sesuai untuk ayat yang diberikan
Kaedah / Aktiviti
Penerangan, tunjuk ajar, soal jawab dan latihan
Sistem Bahasa
Peribahasa

Penyerapan
Ilmu : megetahui maksud peribahasa yang diberikan dan sesuaikan peribahasa dengan ayat yang diberikan
Nilai : Rajin membaca

Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 4 Bahasa Malaysia
Buku teks bahasa Malaysia Tingkatan 4
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan lancar namun objektif kurang tercapai kerana kebanyakan pelajar tidak dapat membuat latihan yang diberikan dengan baik. Pengetahuan peribahasa pelajar sangat terhad dan perlu diperbaik di masa hadapan.




Mata pelajaran
Pemulihan Bahasa Malaysia (PBM)
Tarikh / Hari
15/7/2013 (Isnin)
Kelas / Masa
5K9 / 9.45-10.55 am
Tajuk
Pengetahuan dan Kemahiran Bahasa
Objektif
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
1.       Menyatakan kata hubung yang diketahui
2.       Menganalisis ayat yang diberi dan mengabungkan ayat tersebut menjadi satu ayat sahaja
Kaedah / Aktiviti
Penerangan, tunjuk ajar, latihan
Sistem Bahasa
Ayat
Penyerapan
Ilmu : Menganalisis ayat dan mengabungkannya dengan menggunakan kata hubung yang sesuai
Nilai : Rajin berusaha dan tidak berputus asa
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 5 Bahasa Malaysia
Buku teks bahasa Malaysia Tingkatan 5
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan lancar.  Latihan yang diberikan juga dapat dibuat dengan baik oleh pelajar namun masih memerlukan bimbingan guru sewaktu membuat latihan.








Mata pelajaran
Pemulihan Bahasa Malaysia (PBM)
Tarikh / Hari
15/7/2013 (Isnin)
Kelas / Masa
4K9/ 11.30 -12.40 pm
Tajuk
Pengetahuan Dan Kemahiran Bahasa
Objektif
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
1.       Membuat program NILAM
Kaedah / Aktiviti
Membawa pelajar ke perpustakaan sekolah untuk membuat program NILAM
Sistem Bahasa
NILAM
Penyerapan
Ilmu : NILAM
Nilai : Rajin membaca

Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 4 Bahasa Malaysia
Buku teks bahasa Malaysia Tingkatan 4
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar. Guru membawa pelajar ke perpustakaan sekolah untuk membuat program NILAM. Pelajar memberi kerjasama yang baik dan membuat ulasan di buku NILAM masing-masing.







Mata Pelajaran
Pendidikan Moral
Tarikh / Hari
16/7/2013 (Selasa)
Kelas / Masa
4K10/ 8.15-9.25 am
Tajuk
Tema 3: Nilai berkaitan dengan Alam Sekitar
Unit  19: Alam Sebagai Teman
Objektif








Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
1.       Menyedari kepentingan manusia perlu menguruskan tanah secara bertanggungjawab
2.       Mengetahui cara pengurusan tanah secara bertanggungjawab
3.       Membantu dalam mencegah alam ini daripada terus tercemar
4.       Menjaga alam sekitar sebaik-baiknya


Kaedah / Aktiviti
Penerangan, tunjuk ajar, soal jawab dan nota ringkas
KBKK
Menjana Idea
Nilai

Menghargai alam sekitar dengan tidak mencemarkannya 

Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Teks Pendidikan Moral Tingkatan 4
Buku rujukan Pendidikan Moral Tingkatan 4

Refleksi
Proses P&P berjalan lancar dan lebih kepada penerangan nota yang diberikan. Pelajar juga memberi kerjasama yang baik.





         
Mata pelajaran
Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan (PSK)
Tarikh / Hari
17/7/2013 (Rabu)
Kelas / Masa
5K8/ 8.15-9.25 am
Tema
Tema 5: Malaysia Negara Berdaulat
Tajuk
Unit 7: Mengekalkan Kedaulatan Negara
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
1.       Menghuraikan konsep negara berdaulat
2.       Melibatkan diri dalam usaha untuk memelihara dan mengekalkan kedaulatan negara
3.       Bersyukur dengan kemakmuran dan kesejahteraan negara
Aktiviti Pembelajaran
Penerangan, tunjuk ajar, soal jawab dan nota
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Teks PSK Tingkatan 5
Buku rujukan PSK Tingkatan 5

Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran hari ini terpaksa ditangguhkan kerana pelajar memohon kebenaran untuk menyiapkan kerja kursus pendidikan seni.  








Mata pelajaran
Pemulihan Bahasa Malaysia (PBM)
Tarikh / Hari
17/7/2013 (Rabu)
Kelas / Masa
4K8 / 9.45 – 10.55 am
Tajuk
Pengetahuan Dan Kemahiran Bahasa
Objektif
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
  1. Menganalisis ayat dengan betul
  2. Mengenalpasti subjek dan predikat
Kaedah / Aktiviti
Penerangan, tunjuk ajar, soal jawab dan latihan
Sistem Bahasa
Ayat :  Menganalisis ayat untuk mengenalpasti subjek dan predikat
Penyerapan
Ilmu : menganalisis ayat
Ilmu: kenalpasti subjek dan predikat dalam ayat yang diberikan
Nilai : Rajin berusaha dan menghormati guru

Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 4 Bahasa Malaysia
Buku teks Bahasa Malaysia Tingkatan 4
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar namun objektif kurang tercapai kerana latihan yang diberikan tidak dapat dibuat dengan baik oleh pelajar. Pelajar memerlukan bimbingan guru yang berterusan  untuk menyiapkan latihan diberi.






Mata pelajaran
Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan (PSK)
Tarikh / Hari
17/7/2013 (Rabu)
Kelas / Masa
4K1/ 11.30-12.40 am
Tema

Tajuk
Pembentangan Kerja Kursus / Folio PSK “Kepelbagaian Flora dan Fauna Di Malaysia”
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
1.       Membentangkan hasil kajian mereka berkaitan dengan flora dan fauna yang terdapat di Malaysia
Aktiviti Pembelajaran
Pembentangan kerja kursus oleh setiap kumpulan
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Teks PSK Tingkatan 4
Buku rujukan PSK Tingkatan 4
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar dan lebih kepada pembentangan kerja kursus PSK yang bertajuk “Kepelbagaian Flora dan Fauna Di Malaysia”. Semua kumpulan telah berjaya membentangkan hasil folio mereka dengan baik dan menghantar laporan folio tersebut.






Mata Pelajaran
Pendidikan Moral
Tarikh / Hari
18/7/2013 (Khamis)
Kelas / Masa
4K10/ 9.45-10.55 am
Tajuk
Bab 3: Nilai Berkaitan Dengan Alam Sekitar
Unit 19: Alam Sebagai Teman
Unit 20: Alam Sekitar Berkualiti, Tanggungjawab Semua  
Objektif
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
Unit 19: Alam Sebagai Teman
        1. Menyedari kepentingan manusia perlu menguruskan tanah secara   bertanggungjawab
       2. Mengetahui cara pengurusan tanah secara bertanggungjawab
       3. Membantu dalam mencegah alam ini daripada terus tercemar
       4. Menjaga alam sekitar dengan sebaik-baiknya

Unit 20: Alam Sekitar Berkualiti, Tanggungjawab Semua
1.       Menyedari kepentingan meningkatkan kualiti alam sekitar
2.       Menanam sikap prihatin dan peka terhadap isu alam sekitar
3.       Mengetahui peranan pelbagai pihak dalam menjaga kualiti alam sekitar
4.       Melibatkan diri dengan agensi-agensi yang terlibat dalam menjaga kualiti alam sekitar
5.       Menyatakan pendirian berhubung dengan kegiatan yang menjejaskan kualiti alam sekitar

Kaedah / Aktiviti
Penerangan, tunjuk ajar, soal jawab dan nota
KBKK
Menjana Idea
Nilai
Menghargai dan menyayangi alam sekitar  
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Teks Pendidikan Moral Tingkatan 4
Buku Rujukan Pendidikan Moral Tingkatan 4
Refleksi
Proses P&P berjalan lancar dan  guru memberikan nota ringkas kepada pelajar dan membuat penerangan serta meminta pendapat pelajar untuk isu berkaitan alam sekitar. Bagaimanapun, pelajar agak pasif di dalam kelas menjadikan P&P kurang menarik.  






Mata pelajaran
Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan (PSK)
Tarikh / Hari
18/7/2013 (Khamis)
Kelas / Masa
5S2/ 11.30-12.40 pm
Tema
Tema 4: Warisan Kepelbagaian Budaya Malaysia
Tajuk
Unit 6:  Mempromosikan Warisan Budaya Malaysia Di Dalam dan Di Luar Negara
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
1.       Menjelaskan peranan duta kecil dalam mempromosikan budaya Malaysia
2.       Melibatkan diri dalam mempromosikan warisan budaya Malaysia
3.       Memberi sokongan terhadap usaha mempromosikan warisan budaya Malaysia
4.       Menghargai segala usaha mempromosikan warisan budaya Malaysia 
Aktiviti Pembelajaran
Penerangan, tunjuk ajar, soal jawab dan nota dan permainan ‘SCRABBLE’
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Teks PSK Tingkatan 5
Buku rujukan PSK Tingkatan 5
SCRABBLE

Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar. Pelajar memberikan perhatian yang baik semasa P&P dan memudahkan objektif pembelajaran dicapai. Aktiviti ‘scrabble’ juga menjadikan P&P lebih menarik dan santai. Beberapa pelajar Muslim tidak berada di dalam kelas kerana terlibat dengan program Ihya Ramadhan di Dewan Sri Sadong, SMK Serian.






         
Mata pelajaran
Pemulihan Bahasa Malaysia (PBM)
Tarikh / Hari
19/7/2013 (Jumaat)
Kelas / Masa
4K4 / 7.05-8.15 am
Tajuk
Pengetahuan Dan Kemahiran Bahasa
Objektif
Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
  1. Menyatakan maksud peribahasa yang diberikan
  2. Menyatakan peribahasa yang sesuai untuk ayat yang diberikan
Kaedah / Aktiviti
Penerangan, tunjuk ajar, soal jawab dan latihan
Sistem Bahasa
Peribahasa
Penyerapan
Ilmu : megetahui maksud peribahasa yang diberikan dan sesuaikan peribahasa dengan ayat yang diberikan

Nilai : Rajin berusaha

Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Buku Rujukan Tingkatan 4 Bahasa Malaysia
Buku teks bahasa Malaysia Tingkatan 4
Refleksi
Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar. Pelajar memberikan perhatian yang baik semasa P&P namun kebanyakan pelajar tidak dapat memberikan jawapan yang tepat untuk latihan yang diberikan. Secara keseluruhannya, objektif P&P tercapai.




No comments:

Post a Comment